Seramik Kaplama

Seramik Kaplama

Araç yüzeyleri, çeşitli çevre koşulları nedeniyle deforme olabilmekte ve aracın kaportası bundan belli oranda zarar görebilmektedir. Bunlar arasında kuş pislikleri, ağaç reçineleri, yağmur, kar ve buz gibi çeşitli hava olayları sonucu oluşan kalıntılar yer almaktadır. Bazı kalıcı kalıntılar üzerine farklı işlemler uygulandığı takdirde bu durum aksi ve istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Kullanılan kimyasal maddeler ve su; yıkandıktan sonra bile araç üzerinde lekelere sebebiyet verebilir. Pasta cila istenilen sonuçları verse bile bu araç için çok uzun süreçli ve kalıcı bir metot olmamaktadır. Hatta bu durum, aracın boyasının incelmesine bile neden olabilir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında araç sahipleri, seramik kaplama aracılığıyla kalıcı bir çözüm arayışındadır. Bu sistem, otomotiv sektöründe günümüzde fazlasıyla kullanılan bir yöntem haline gelmiştir.

Seramik Kaplama Nedir?

Seramik kaplama, aracın orijinal boyasının üzerine uygulanan ve ikinci bir tabaka meydana gelmesini sağlayarak aracın orijinal boyasına zarar gelmesini önleyici bir koruma sistemidir. Bu uygulama, yüzeyde bulunan tüm boşluklara derinlemesine nüfuz ederek aracın boyası üzerinde adeta bir kalkan görevi görmektedir. Nano teknoloji sayesinde kullanılmakta olan bu uygulama, çok ince bir tabaka meydana getirir ve çıplak gözle net bir şekilde görülmez. Uygulamada yer alan parçacıklar son derece küçük oldukları için uygulandıkları yüzeydeki tüm gözenekleri su geçirmeyecek özellikte kapatır. Ayrıca bu tabaka; ultraviyole ışınlar, çizikler ve aşırı ısıya gereken dayanıklılığı gösterir. Kimyasallara karşı etkili bir metottur. Seramik kaplamanın oluşturduğu katman, görünmez ve şeffaftır. Bunun nedeni parçacıkların küçük olmasıyla açıklanabilir.

Bu kaplama, aracın boyasıyla ortalama kalıcılıkta bir bağ oluşturur. Son derece gelişmiş kimyasal ve fiziksel nitelikleri sayesinde, katiyetle aşınmaz, çatlamaz, dökülmez, sararmaz ve soyulmaz. Başkaca bir yenilemeye gerek duyulmaksızın araç yüzeyini yeterince korumaktadır. Su ve kir tutmadığı için araç temizliğini kolaylaştırır. Hidrofobik yapısı sayesinde suyu itici bir özelliği bulunmaktadır. Güneşin ultraviyole ışınlarından korumakta; dolayısıyla oksitlenme miktarını azaltmaktadır. Araç yüzeyinin çok uzun bir süre; kuş pislikleri, ağaç reçineleri, yağmur, kar ve buz gibi çevresel nedenler ve olaylardan negatif yönde etkilenmesini ve parlaklığını yitirmesini önler. Bu sebeple pek çok araç sahibi, seramik kaplama uygulamasını seçerek uzun zaman boyunca araç yüzeyiyle ilgili kalıcı bir sorun yaşamayı istememektedir. Çizilmeye dayanıklı bir kullanım imkanı verir. Seramik kaplama uygulaması, sıradan bir boyaya nazaran daha fazla verim elde edilmesini sağlar.

Seramik Kaplama Uygulaması

Seramik kaplama uygulamasının alanında uzman personeli bulunduran ve yetkin ekipmana sahip bir servise yaptırılması; sonrasında herhangi bir sorun yaşamamak adına son derece mühim bir eylemdir. Bu alanda yeterli eğitimi almış ve gerekli sertifikasyona sahip, profesyonel çalışan personelin uygulayacağı seramik kaplama; araç sahiplerinin daha emin, huzurlu ve güvenli bir şekilde hizmet almalarını sağlar. Aracın boya durumuna, uygulanacak tüm yüzey büyüklüğüne ve başka diğer hizmet çeşitlerine göre uygulama süresi belirlenir. Bu süre, takribi 1 ila 5 gün arasında değişebilmektedir.

Uygulamaya geçilmeden önce aracın yüzeyi temizlenmektedir. Yüzey üzerinde bulunan çizikler giderilmeye çalışılır. Bu işlemden sonra araç kurumaya alınır ve kuruduktan sonra seramik kaplama uygulamasına geçilir. Aracı çizilmesine sebep olmayacak mikrofiber ya da daha yumuşak bir bez üzerine yeteri kadar sıvı malzeme sürülür ve aracın kaportasına gerekli hassasiyet gösterilerek uygulanır. Uygulama araç sahibinin istekleri doğrultusunda gerçekleştirilir. Ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığı, markadan markaya değişebilmektedir. Bu sebepten, seramik kaplama uygulama fiyatları piyasada değişkenlik arz etmektedir.