Oto Yıkama

Pendik Oto Yıkama

Oto Yıkama

Araçların temiz tutulması ve kullanılması açısından yapılması gereken en önemli faaliyet, oto yıkamadır. Oto yıkama, temel olarak iç ve dış şeklinde ikiye ayrılmakta; ancak bu yıkama işlemlerine pek çok kısım dahil edilebilmektedir. Oto yıkama, düzgün ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde; aracın iyi ve güzel gözükmesi mümkündür.

Araba Zift Temizliği

Bir yere giderken mutlaka asfaltla aracımız temas eder. Yola yeni dökülmüş bir asfalttan sıçrayan zift, araçta çirkin bir görüntü oluşturur. Bu görüntünün engellenmesi maksadıyla araba zift temizliği yaptırılabilir. Bu işlem yapılırken veya uygulanırken en çok kullanılan malzeme gaz yağı olmaktadır. Gaz yağına alternatif olarak sayılabilecek bir diğer malzeme ise mazot yağıdır. İşlem sırasında yapılması gereken aracın ziftle kaplanmış olan bölgelerine yağı dökmek ve temiz bir bez vasıtasıyla araca fazla baskı uygulamadan silme işlemi yapılmasıdır. Yağın beze dökülmesi yoluyla da araca fazla baskı uygulanmadan silme işlemi yapılabilir. Böylece araç yüzeyindeki zift lekesi giderilir. Zift çıkarıldıktan sonraki en önemli husus, deterjanla aracın silinmesidir. Şayet araç tüm aşamalar tamamlandıktan sonra silinmezse sürülmüş olan yağlar araç üzerinde leke oluşumuna sebebiyet verir. Tüm bu işlemler uygulanılarak araçtaki zift temizlenir ve araç tekrar temiz bir görünüme kavuşur.

Böcek Temizliği

Aracın cam, boya, krom ve plastik yüzeylerine böcek dışkıları ve kalıntıları bulaşabilir. Bunlar kuruduğu takdirde çıkması zor ve inatçı lekelere dönüşebilmektedir. Özellikle böcek temizliği için kullanılan pek çok temizleyici türü bulunmaktadır. Bunlar araca doğru ve düzgün bir şekilde uygulandığı takdirde verimli sonuçlar ortaya çıkar; araç bu kalıntı ve pisliklerden kurtulmuş olur. Böcek temizleyiciler, içermiş oldukları özel formüllerle birlikte katı artıkların araç yüzeyine derinlemesine işlemesini önlerler. Böcek temizliği yapıldığı esnada kullanılacak malzeme sayesinde yüzeylerin yapıları korunur ve hiçbir zarar görmez. Kurumuş bir şekilde bulunan böcek artıkları zahmetsiz bir şekilde temizlenir.

Böcek temizliği uygulaması esnasında öncelikle leke bulunan yüzey su ile iyice inceltilir. Kullanılacak temizlik malzemesi, püskürtme tabancası aracılığıyla temizlenecek yüzeye püskürtülür. Malzemenin etkili olabilmesi için biraz beklenir. Leke geçmediyse bir sünger vasıtasıyla sürtülür. Ardından yüzey sudan geçirilir ve araç her zamanki gibi yıkanır. Bu yöntemle her türden böcek ve haşere temizlenip araç temiz bir şekilde kullanılmaya devam edilir.

Koltuk Lekelerini Çıkartma

Aracın dışı kadar içinin de temizlenmesi aracın bakımı konusunda önemli bir husustur. Aracın koltuk döşeme türü, uygulanacak olan temizleme yöntemini ve kullanılacak malzemeyi belirler. Bu sebeple koltuk lekelerini çıkartma konusunda yapılacak temizlik türü ve malzemesinin seçimi, koltuk döşemelerinin cinsine göre değişebilmektedir. Bu doğrultuda etkin bir temizlik yöntemi geliştirilip araç koltuk temizliği ona göre yapılır. Bu şekilde bir yöntem geliştirileceği vakit; seçilecek olan malzeme daha küçük boyutta bir yere uygulanır ve eğer koltuk döşemesi herhangi bir reaksiyon göstermezse aynı malzemenin koltuğun diğer kısımlarında da kullanılmasında herhangi bir beis yoktur.

Öncelikle araç içerisinde bulunan tüm eşyalar boşaltılır. Ardından döşemeler eğer kumaş türündeyse bir fırça ve elektrik süpürgesi vasıtasıyla tüm döşeme yüzeyleri süpürülür. Sonrasında çamaşır deterjanı ya da koltuk temizleyici içerisinde sıcak su bulunan bir kovaya dökülür. Oluşan karışıma sünger batırılıp iyice sıkıldıktan sonra koltuk döşemeleri süngerle ovulmaya başlanır. Çok yoğun lekeler olmadığı müddetçe döşemeye kuvvet uygulanmaması gerekir. Nemli süngerle koltuk döşemeleri iyice silindikten sonra soğuk suya batırılan bir havluyla yüzey tekrar silinir. Böylece koltuk üzerinde bulunan lekeler çıkarılmış ve koltuklar temizlenmiş olur.