Far Temizleme

Far Temizleme

Far, çoğunlukla geceleyin karanlık olan ortamlarda yolculuğun güvenli bir şekilde geçmesi için araç sürüşü bakımından büyük önem taşımaktadır. Yol güzergahı üzerinde bulunan engel, kasis ve araçların fark edilebilmesi bakımlarından oldukça mühim olan farlar, zaman geçtikçe ilk günkü kristal netliğini kaybeder.

Dışarıdan gelecek olan darbelere karşı sağlam duruşu nedeniyle kullanılan polikarbon malzemenin zamanla deforme olması ve tam performansını sağlayamaması ile farlar kararıp solabilmektedir. Bu durum, her teknolojik alette olduğu gibi son derece normal bir neden-sonuç ilişkisi gibi gözükmesine rağmen hem dış görünüm açısından hem de sürüş güvenliği bakımından araç sürücüsünü fazlasıyla rahatsız eder ayrıca aydınlatma performansını da düşürür. Bu düşüş, bir şekilde çeşitli kazalara da sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçmek için araç far temizleme ve bakımı yapılabilir. Bu konuda çeşitli alternatifler mevcut olup araç far temizleme sayesinde tekrar eski işlerliğine getirilebilir.

Araç Farı Nasıl Temizlenir?

Satın alındığı ilk zamanlarda kristal netliği rahatlıkla gözüken ve işlerlik sağlayan araçları, eski durumlarına getirmek araç kullanımı konusunda oldukça arzulanan bir durumdur. Bu durum için gereken malzemeler; zımpara, su, bez, kağıt bant, plastik cila ya da far cilası, kurulamak için kağıt havlu vb. unsurlar olmaktadır. Polisaj aleti tedarik edilebiliyorsa polisaj aleti vasıtasıyla pasta cila yapılabilmekte; bu şekilde farlar daha kaliteli bir şekilde temizlenebilmektedir. Ancak polisaj aletinin ekstra bir masraf getirdiği ortadadır. Far temizleme konusunda gerçekleştirilmesi gereken aşamalar şu şekildedir:

  • İlkin temin edilen kağıt bant ile farın etrafında bulunan kaportanın maskelenmesi gerekmektedir. Böylelikle zımparanın boyaya değmemesi sağlanmış olur.
  • Ardından farın mevcut durumuna göre zımparayla far ıslatılarak çok bastırmadan zımpara yapılmaya başlanılır. Fardaki matlaşma olasılığına göre zımpara seçimine karar verilmesi gerekmektedir.
  • 1000’lik ve 2000’lik ölçülerde ince zımpara aracılığıyla bakım işi sürdürülebilir. Zımpara yapılırken far kesinlikle ıslak tutulmalıdır. Fazla bastırılmaya gidilmeden zımpara işlemi uygulanmalıdır. Zımpara uygulanacak olan yüzey son derece önemlidir; bu yüzden zımparanın hassas bir şekilde uygulanması yerinde olacaktır.
  • Zımparalama işlemi tamamlandıktan sonra mat ve pürüzsüz bir yüzey elde edilip sonrasında farın iyiden iyiye temizlenerek pasta cila yapılması gerekmektedir.
  • Zımparalama ve kurulama işleminin ardından diğer aşamaya geçilir. Bu, farların pastalanması işlemidir. Pasta sürme; bir sünger yoluyla veya polisaj makinesi aracılığıyla yapılır. Pastalama işlemindeki amaç, cam yüzeyinin daha iyi bir biçimde temizlenmesidir. Pastalama işini yapmak sürücünün kendi inisiyatifindedir.
  • Cilalama işlemi el ile gerçekleştirilebileceği gibi polisaj aletiyle de yapılabilir. Polisaj aletiyle yapılan işlem farların daha optimal bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Bu işlemler sonucunda istenilen far görünümüne ulaşıldığı takdirde cilalama işlemi sonlandırılabilir. Tüm bu işlemlerin ardından farlar eski işlerliğine kavuşabilir; sürücü sürüş keyfini doyasıya ve ilk günkü gibi hissedebilir. Araç, daha güvenli ve konforlu bir kullanım sunar.

Araç far temizleme konusunda, dış yüzeyde yapılan temizlik ve bakım yeterli olmadığı takdirde farın iç yüzeyinde bir sorun olduğu muhtemeldir. İç yüzey temizliği yapılması gerektiğine ancak dış yüzey temizliği muntazam bir şekilde yapıldığı takdirde karar verilmesi uygun olacaktır. Aracın iç yüzeyinde tozlanma veya başka bir sorun olabilir. Bunun için iç yüzey temizliği son derece gerekli bir eylemdir. İç yüzey temizliği konusunda alanında uzman olan profesyonel kişilerden yardım alınması tavsiye edilir. Böylelikle farların iç ve dış yüzey temizliği kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Farlardan bu temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra eski performansını beklemek mümkündür.

Dolu Hasar Onarımı
Dolu Hasar Onarımı
Dolu Hasar Onarımı