Tramer Sorgulama

Tramer Sorgulama
  • 22 Temmuz 2022

5664 Tramer Sorgulama

Mobil hasar sorgu servisi bir başka ismiyle 5664 tramer sorgulama, araçlara ilişkin sorgulama işleminin 5664 numarasına mesaj gönderme yoluyla gerçekleştirilebildiği bir sistemdir. Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması olarak kullanılmaktadır. Bu sistem, tüm sigorta bilgilerinin toplanmış olduğu bir veri deposudur. Tramer sorgulama yapılarak herhangi bir araca ait sigorta işlemleri görülebileceği gibi aracın ağır bir hasarı olup olmadığı kontrol edilebilir; kaza bilgileri öğrenilebilir. Tramer sorgulama ile herhangi bir araçla ilgili öğrenilmek istenen bilgilere tek seferde ulaşılabilmektedir. Aracın sigortalı olup olmadığından kusur oranına, kaza yapıp yapmadığından hasar durumuna ve poliçe bitiş tarihine kadar pek çok detay 5664 tramer sorgulama vasıtasıyla kolayca öğrenilebilir.

5664 Tramer Sorgulama Neden Gereklidir?

Tramer sorgulama işlemi, bilhassa ikinci el araç alacaklar için oldukça faydalı bir sistemdir. Çünkü alıcılar, bu sorgulama işlemi sayesinde aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı ve bugüne kadar gördüğü hasarlar hususunda bilgilenmekte; akıllarında soru işareti olan daha pek çok hususa dair buradan cevap bulmaktadır. Böylelikle alınması planlanan araç hususunda kapsamlı bilgiye sahip olunup herhangi bir tereddüde mahal vermeksizin alış işlemi gerçekleştirilebilir. Şayet araca ilişkin mevzular alıcının hoşuna gitmez ise bu yolla alıcı, araçtan en başında vazgeçmiş olur; sonrasında araca ilişkin sürprizlerle karşılaşmamış olur. Bu mesaj sistemi, araç alımında yanlış seçimler yapılmasını önler ve bu özelliğiyle faydasını fazlasıyla ortaya koymuş olur.

5664 Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir aracın hasar geçmişini öğrenmek ve kaza sorgulama yapmak için SMS (Kısa Mesaj Hizmeti) yolu kullanılabilir. Bu yöntem, oldukça kolay ve pratiktir. Plaka sorgulatma yapabilmek için; araştırılan aracın plakası birleşik bir şekilde yazıldıktan sonra SMS hizmet bedeli ödenmek suretiyle 5664’e gönderilmesi yeterlidir. Bu sayede, aracın plakası değişmiş olsa bile eski hasar bilgilerine ulaşılabilir. Mesaj gönderildikten kısa bir süre sonra SMS olarak istenilen bilgi verilir. Gelen mesajda aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, araçta ne gibi hasarlar oluştuğu ve hasarların maliyeti gibi konular ayrıntılı bir şekilde ifade edilir.