Park Hasarı ve Mini Onarım

Park Hasarı ve Mini Onarım
  • 22 Temmuz 2022

Park hasarı adından da anlaşılacağı üzere genellikle aracın park halinde olduğu sırada maruz kaldığı hasara denilmektedir. Park hasarları, çoğunlukla hafif sürtünme nedeniyle olmakta; çizik veya yine hafif derecede göçük izleriyle sonuçlanmaktadır. Park hasarı, aracın değerinden bir şeyler kaybetmesine sebep olabileceği için bu hasarın profesyonelce ve düzgün bir şekilde düzeltiminin yapılması gerekmektedir. Bunun için bu tür onarımları daha önce yapmış olan ve sektörde tecrübeli firmaları seçmek; son derece tutarlı bir davranış olacaktır. Bu tarz onarımlar, boyasız hasar onarımı veya boyasız göçük düzeltme olarak adlandırılmaktadır. Boyasız göçük düzeltme yöntemi, her türlü araca uygulanabilir. Bu yöntemde en önemli husus, düzeltilmesi planlanan alanın daha önce boyanmamış olmasıdır.

Boyasız Göçük Düzeltme Neden Tercih Edilir?

Boyasız göçük düzeltme, son dönemlerde yaygın hale gelmiş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde araçların küçük hasarlardan fazla zarar görmesi önlenmiş olmakta; aynı zamanda aracın değerinden bir şey kaybetmemesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Boyasız göçük düzeltme oldukça avantajlı bir işlem olup bu işlemin seçilmesinin nedenlerini şu maddeler halinde sıralayabiliriz:

  • Araç, boyasız bir şekilde onarıldığından araçta herhangi bir değer kaybı olmaz ve orijinalliğinden bir şey kaybetmemiş olur.
  • Boyanılarak 4-5 günde anca halledilen ve çözüme kavuşturulan bir hasar, boyasız göçük düzeltme sayesinde 1 gün gibi kısa bir sürede halledilebilmektedir.
  • Yetkili servisler, boyasız onarılabilir hasarlar için ekseriyetle parça değişimi istemektedir. Bu şekilde olduğu takdirde; araç için hasar kaydı oluşur. Boyasız göçük düzeltme ile araçla ilgili herhangi bir hasar kaydı oluşmaz.
  • Boyasız göçük düzeltme sayesinde hasar kaydı olmadığından kasko yaptırırken kasko maliyetleri düşük olur.
  • Kasko gerektiren yüksek ücretli hasar halinde boyasız göçük düzeltme yöntemiyle düzeltilen bölgeler; otomatikman hasar kaydının daha düşük olmasını sağlar.

Mini Onarım Nedir?

Kasko sigortası poliçelerinde görmeye alışık olunan teminatlardan biri de mini onarım teminatı olmaktadır. Bu teminat kapsamında, poliçenin geçerlilik süresi boyunca bazı küçük ölçekli hasarlar herhangi bir bedel ödenmeden onarılmaktadır.

Araçta çizilme, ufak bir göçük, iç döşeme tamiri ya da ön cam tamiri gibi durumlar mini onarım kapsamına girmektedir. Böylelikle ufak hasarlar, anlaşmalı mini onarım merkezlerinde herhangi bir ücret ödemeksizin yaptırılabilmektedir.

Mini onarım hizmeti, bazı hallerde hasarsızlık oranını da etkilememektedir. Bazı sigorta şirketleri, aracın dış ve iç yüzeylerinde oluşmuş olan çizik, sıyrık ve vuruk gibi hasarları; hasarsızlık indirimini koruyarak karşılamaktadır. Ancak bu uygulamaya yalnızca bazı sigorta şirketleri uyum sağlamaktadır. Kimi sigorta şirketleri de mini hasar teminatı ile poliçe veya eklerindeki genel şartlarında bu tip hasarların karşılanacağını belirtmektedir. Böylece bu teminattan faydalanmakta olan araç sahipleri, hasarsızlık indirimini koruma altına almış olmaktadır.

Mini Onarım Teminatının Avantajları

Mini onarım, küçük ölçekli hasarların sigorta poliçesi kapsamında değerlendirilip sigortalının herhangi bir ücret ödemediği ve poliçenin hasarsızlık indirimini etkilemeyen özel bir hizmet paketidir. Bir başka deyişle, belirli parçaların belirli hasarlar çerçevesinde tamir edilmesine ve onarılmasına mini onarım hizmeti adı verilir. Kasko sahipleri, bu mini onarım teminatı sayesinde kendilerini daha avantajlı hisseder. Bu avantajları maddeler halinde saymak gerekirse;

  • Mini onarım teminatı, ilgili sigorta şirketi ile yapılan sözleşme kapsamındadır. Bu nedenle, sözleşme gereği mini onarım için herhangi bir ücret ödenmez.
  • Mini onarım hizmeti almış olan araçlar, onarım sonunda kaza tamiri olarak işlem görmüş sayılmazlar. Tramer’e de herhangi bir şekilde kayıt ve giriş yapılmaz.
  • Araç, mini onarım kapsamında boyasız onarım sistemine tabi tutulduğu için araçta herhangi bir değer kaybı olmaz.