Mini Onarım Nedir?

Mini Onarım Nedir?
 • 22 Temmuz 2022

Otomobillerin kasko sigortalarında belirtilmiş olan limitlerin dahilinde, aracın kasko poliçesi hasarsızlık indirim oranı bozulmaksızın yapılan düzeltmelere mini onarım denilmektedir. Mini onarım; araçların kaporta, boya, ön cam, iç döşeme, plastik tampon gibi hasarlı parçaları üzerinde belirli ölçü ve limitler içerisinde, sigortalının ücret ödemediği ve poliçenin hasarsızlık indirimini etkilemeyen hususi bir hizmet paketidir. Araçların kullanımı sırasında ya da park halindeyken maruz kalabileceği küçük ölçekli hasarlar tam da bu kapsamda değerlendirilerek işlem yapılır. Araç hasarlarının bu şekilde yani mini onarım kapsamında tamir edilmesi; sürücünün ya da araç sahibinin zamandan tasarruf etmesini sağlar. Bununla birlikte, hasarların lokal boya yöntemi ile çözülmesi sayesinde araç orijinalliğinin korunması sağlanmış olur.

Mini Onarım Neleri Kapsamaktadır?

Kasko sigortasında bulunan teminatlardan biri olan mini onarım teminatı araç sahipleri tarafından çoklukla tercih edilmektedir. Araçlarda meydana gelmiş olan küçük çaptaki hasarları karşılayan mini onarım teminatı, kasko sigortası bozulmaksızın kolaylıkla işlem yapılmasını sağlar. Kasko sigortası mevcut iken herhangi bir ek ücrete gerek kalmadan mini hasarların karşılanması maksadıyla mini onarım teminatı devreye girmektedir. Mini onarım teminatı kapsamında değerlendirilen hususları şu maddeler halinde sıralayabiliriz:

 • Ön cam tamiri
 • Leke çıkarma
 • Boya tamiri ve mini yama
 • Plastik tampon ve parça tamiri
 • İç döşeme tamiri
 • Boya hasarlı kaporta ve göçük düzeltme
 • Boyasız kaporta ve göçük düzeltme işlemidir.

Kasko mini onarım teminatı sayesinde sigorta poliçe dönemi içerisinde, hasarsızlık bozulmadan ve herhangi bir ek ücret ödenmeden; araçlarda meydana gelen mini hasarların giderilmesi ilgili sigorta şirketi tarafından sağlanmaktadır.

Mini Onarımın Faydaları Nelerdir?

Mini onarım kapsamında yaptırılan işlemlerin sürücüye veya araç sahibine çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bunları saymak gerekirse;

 • Aracın orijinalliği bozulmamış olur, hasarı giderecek ölçüde kaporta ve boya onarımı yapılması sağlanır.
 • Hasarsızlık indirimi bozulmamış olur.
 • Sigorta kapsamına girmiş olan işlemler için ücret ödenmemiş olur.
 • Araç, ikinci el değerini korumuş olur.

Kasko Bozulmadan Mini Onarım Teminatı Nasıl Kullanılır?

Kasko sigortası bozulmadan mini onarım teminatı kullanma olanağı vardır. Mini onarım teminatı kapsamında bulunan hizmet ve imkanlardan yararlanmak son derece basittir. Bunun için izlenmesi gereken yol şöyledir:

 • Öncelikli olarak mini onarım imkanından yararlanabilmek için kasko sigortasının başlatılması gerekmektedir.
 • Kasko sigortasının başlatılacağı esnada mini onarım teminatının poliçeye eklenmesi talep edilmelidir.
 • Araç anlaşmalı olan serviste değerlendirmeye alınır. Burada aracın hasar boyutlarının mini hasar tanımına uyup uymadığı kontrol edilmektedir. Bu kontrol gerçekleştirilip onay çıktıktan sonra onarım gerçekleştirilir ve araç sahibi gerçekleştirilen işlem için herhangi bir ücret ödemez.

Mini Onarım Kaskoyu Bozmakta Mıdır?

Mini onarım, sigorta şirketleri ile imzalanan ve belirli ölçüler ve limitler dahilinde anlaşılan hasarların onarılması işlemlerini kapsamaktadır. Fakat hasarsızlık indiriminin bozulması durumu tamamen sigorta şirketinin karar verme yetkisinde bulunup hizmet sağlayıcı olan firma, hasarsızlık indiriminin bozulup bozulmayacağını belirleyemez.

Hasarsızlık indiriminin bozulması ya da bozulmamasına ilişkin olarak sigortalının, acente ya da sigorta şirketinden gerekli bilgiyi alması elzemdir. Buna ek olarak hasarsızlık indiriminin bozulmaması amacıyla sigortalının mutlaka bir dilekçe vasıtasıyla yazılı beyanda bulunup hasarının giderilmesi konusunda başvuruda bulunması veya anlaşmalı kaza tutanağı ile müracaat yapmış olması gerekir. Ancak burada yine karar alma tasarrufu, tamamıyla sigorta şirketinin elindedir.