Araç koltuk yıkama

Araç koltuk yıkama
  • 22 Temmuz 2022

Araç koltuk yıkama

Araç koltuk yıkama işlemi belirli periyotlarda yapılması gereken bir işlemdir. Koltuk temizliği işlemi araç koltuklarına yerleşen tozları ve lekeleri sökerek koltuğu ilk günkü haline getirir. Oto yıkama ve oto kuaförlerce yapılan koltuk yıkama işlemi kullanıcıların sağlıklarını olumlu yönde etkiler.

Koltuk Yıkama Nedir?

Koltuk yıkamanın en basit tanımı araç koltuğunun derinlemesine temizlenmesidir. Koltukların deri veya kumaş oluşuna göre özel malzemeler ile yapılır ve koltuktaki tüm kirler, kötü kokular ortadan kalkar.

Koltuk yıkama nasıl yapılır?

Koltuk yıkama işlemi yapılırken en önemli hususlardan birisi kullanılacak malzemedir. Temizleyiciliği yüksek malzemeler özenle hazırlanır ve bu malzeme karışımı ile koltuk derinlemesine yıkanır. Akabinde ise vakum işlemi yapılarak koltuklar sudan ve kimyasaldan arındırılarak tertemiz bir görünüme kavuşturulur.

Koltuk hangi ilaçlarla yıkanır?

Araç koltukları sıradan kumaş veya deri ile üretilmezler bu nedenle koltuk temizliğinde kullanılacak ilaçlar araç için özel olarak üretilmiş ilaçlardan oluşur. Bu kimyasallar araç koltukları için üretildiğinden hiçbir şekilde deforme ya da aşınma gerçekleşmez.

Koltuk yıkatırken nelere dikkat edilmeli?

Araç koltukları yıkatılırken yapılması gereken ilk hareket eğer var ise koltuk kılıflarını sökmek olmalıdır. Piyasada çok fazla amatör bulunduğundan kılıf üzerine işlem yapmak gibi büyük hatalar gerçekleşir. Kılıf varken yapılan işlem koltukları temizlemekten ziyada kirlerin daha da derine inmesini sağlar.

Ne sıklıkla koltuklar yıkatılmalıdır?

Aracınızı ne kadar dikkatli titiz kullanırsanız kullanın mutlaka senede en az bir kez koltuklar yıkanmalı hatta mümkünse komple detaylı temizlik yapılmalıdır. Temiz gibi gözüken koltuklar aslında göründükleri kadar temiz değildir. Arabaya binip inerken kıyafetimizdeki tozlar koltuklara hapsolur. Biraz hava alsın diye açtığımız camdan giren tozlar ve mikroplar koltuğa yerleşir.

Hemen hemen herkesin muzdarip olduğu bir konu olan “bir damla su değsin hemen leke kalıyor” şikayetinin asıl sebebi koltuk içinde bulunan tozlar ve kirlerdir. Koltukta hapsolan kirler su temasında veya terli bir şekilde binildiğinde çamurlaşarak koltukta istenmeyen lekelere yol açar. Böyle hoş olmayan sorunlar ile karşılaşmamak için düzenli periyotlarda koltuk temizliği yapılmalıdır.

Acil müdahale gerektiren durumlar nelerdir?

“Aracıma süt döküldü ne yapmalıyım? Süt lekesi nasıl geçer? Kusmuk nasıl temizlenir? Koltuktan kusmuk lekesi nasıl geçer?” Bu ve benzeri sorunlar acil müdahale gerektirir özellikle süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerden oluşan gıdalar araç içerisine döküldüğü takdirde çok acil yıkatılmalıdır. Süt ve türevleri gibi lekelere mutlaka detaylı temizlik yapılmalıdır. Detaylı temizliği yapılmazsa veya geç kalınırsa araç içinde kalıcı koku oluşur ve kurtlanmaya başlar lekeli yer.